Main Positions

Professor, Department of Economics, Mathematics and Statistics, Birkbeck, University of London, 1997 – present

Adjunct Professor, School of International and Public Affairs, Columbia University, autumn 2018 - present

Economic Policy Appointments

Member, London Times, Shadow Monetary Policy Committee, May 2015 - present

Member, Panel of Economic and Monetary Experts, Committee for Economic and Monetary Affairs, European Parliament, 2003 – 2014

External Member, Monetary Policy Committee, Central Bank of Iceland, 2009 - 2012

Member, Council of Economic Advisors to the Opposition Front Bench, UK, 1999 - 2006

Participant, HM Treasury’s Productivity and Employment Roundtable 2005 - 2008

Member, Shadow Monetary Policy Committee, UK, 1997 - 2009

Member, Conservative Party Commission on the Independence of the Bank of England, 1999 - 2000

Financial Times Economists’ Forum, 2006

Founding Contributor, VoxEU.org, 2006 - present

Consultant, Center for the Economic Analysis of Law, Washington, CE, 1996 - 2003

Non-Academic Appointments

Member, Board of Trustees, New York Genealogical and Biographical Society, 2013 - present

Other Academic Appointments

Research Fellow, Centre for Economic Policy Research, London, UK, 1995 - present

Research Fellow, CESifo Research Network, Munich, Germany, 2000 - present

International Research Fellow, Kiel Institute for World Economics, Kiel, Germany 2006 - present

Fellow, European Economic Association, 2004 - present

Member, Council of the European Economic Association, 2000 - 2005

Member, Council of the Royal Economic Society, 2002 - 2007

Member, ESRC Research Grants Board, 1 September 2000 - 1 September 2002

ESRC Politics, Economics and Geography Research College, 1999 - 2000

Associate Editor, Macroeconomic Dynamics, 2006 - 2009

Panel Member, Economic Policy, 2006 - 2007

Editorial Board, Journal of Macroeconomics, 1998 - present

Editorial Council, Review of International Economics, 1997 - present

Editorial Board, East-West Journal of Economic Issues, 1997 - present

Associate Editor, Economic Journal, 1998 - 2004

Editorial Board, International Tax and Public Finance, 1999 - 2004

Past Full-time Positions

Reader, Birkbeck, University of London, London, UK, 1995 - 1997

Associate Professor of Economics, Virginia Polytechnic Institute, Blacksburg, Virginia, USA, 1993 – 1995

Associate Professor of Economics, University of Kansas, Lawrence, Kansas, USA, 1991 – 1993

Assistant Professor of Economics, University of Kansas, Lawrence, Kansas, USA, 1986 – 1991

Division of International Finance, Board of Governors of the Federal Reserve System, Washington, DC, USA, 1982 – 1986

Teaching Fellow, Carnegie-Mellon University, Pittsburgh, PA, USA, 1980 – 1982

Visiting Positions

Visiting Professor, School of International and Public Affairs, Columbia University, autumn 2016–2017

Hong Kong Monetary Authority, May-June 2002

Center for Economic Studies, University of Munich, Germany, December 1997

IGIER, Universita’ L. Bocconi, Milan, Italy, November 1997

University of Frankfurt, Germany, June 1997

Institute for International Economic Studies, Stockholm, Sweden, December 1996

European Policy Research Unit, Copenhagen Business School, Denmark, February 1996

Bilkent University, Ankara, Turkey, February 1995

University of Western Australia, Perth, Australia, August 1993

International Monetary Fund, Washington, DC, USA, December 1992–March 1993

University of California at Santa Cruz, USA, Winter 1992

Stanford Institute for Theoretical Economics, USA, Summer 1990

Federal Reserve Bank of Kansas City, 1988–1991

Fudan University, Shanghai, PRC, Spring 1988

Board of Governors of the Federal Reserve System, USA, Summer 1987

Stockholm School of Economics, Sweden, May 1986

Education

PhD Economics, Carnegie-Mellon University, 1982

MS Economics, Carnegie-Mellon University, 1979

AB Mathematical Economics, Brown University, 1977

Grants

ESCR ROPA Award R0222032: "The Ins and Outs of Staggered Economic and Monetary Union in Europe," with Willem Buiter

Teaching Awards

Outstanding Educator Award for Fall of 1989, presented by the honor student society, Mortar Board, University of Kansas

Administrative Positions

Head of the School of Economics, Mathematics and Statistics, Birkbeck, University of London, 2000–2007

PhD Coordinator, Department of Economics, Birkbeck, University of London , 1998–2000

Director of Graduate Studies, Department of Economics, Virginia Polytechnic Institute, 1994–1995